936,886 unikalne wizyty
Nawigacja
Artykuły » TAM BYLIŚMY » ZBRODNIA W PAROŚLI
ZBRODNIA W PAROŚLI

W dniu 21 września 2013 roku, członkowie: Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, Chełmskiego Środowiska ŚZŻAK Okręg Wołyński i grupa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, odwiedzili zbiorową mogiłę pomordowanych mieszkańców przedwojennej polskiej wsi Parośla koło Sarny.

Mieszkańcy zostali zamordowani 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodzoną przez Hrygorija Perechijniaka. Dojście do miejsca w głębi lasu, ( gdzie była polska wieś) było utrudnione. Delegację liczącą 75 osób, do zbiorowej mogiły zaprowadził leśną drogą, ksiądz Władysław Łukasiewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach.

 


 
Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" (według Władysława Filara dowodził Korziuk Fedir ps. Kora) w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Przed zbrodnią

Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Od grudnia 1942 kilkuosobowe patrole UPA, czasem udające partyzantów radzieckich, kilkakrotnie przechodziły przez okolice.
Kilka dni przed atakiem na polską kolonię Parośla I sotnia "Dowbeszki-Korobki" (pierwsza sotnia UPA podległej OUN-B) zaatakowała niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Stoczyła tam potyczkę z oddziałem policji pomocniczej złożonym z Kozaków. Zabito jednego Niemca i trzech Kozaków, zaś sześciu wzięto do niewoli. Po drodze do Parośli w lesie sotnia napotkała pięciu mieszkańców kolonii Wydymer rąbiących drzewo. Wszyscy zostali zabici.

Zbrodnia
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł - ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć. Napad przeżyła również sześcioosobowa rodzina żydowska, którą ukrywał w piwnicy Klemens Horoszkiewicz i która nie została odkryta przez sprawców zbrodni.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych, zaś napastników określają jako "bulbowców".
 
Po zbrodni

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka dokonał kolejnej zbrodni na 15 Polakach w Toptach, planował również atak na Wydymer. Ostatecznie nie doszło do niego, gdyż na miejsce spotkania nie stawił się oddział dowodzony przez Ukraińca nazwiskiem Mizowiec, a "Dowbeszka-Korobka" nie chciał ryzykować uderzenia zbyt małymi siłami. W związku z tym część sotni została rozpuszczona, część zaś ukryła się w leśnym obozie.
Wiadomość o zbrodni w Parośli rozeszła się następnego dnia, kiedy do wsi pojechał gospodarz z Wydymeru umówiony na spotkanie z zamordowanym jak się okazało gospodarzem Hilarym Boberem, zaś do Wydymeru dotarła ciężko ranna w Parośli Maria Bułgajewska. Do spalonej wsi zaczęli przyjeżdżać również inni Polacy z okolicy. Odwieźli oni rannych do szpitala we Włodzimiercu oraz poprosili o osłonę Niemców z Antonówki. Pod ich osłoną zdołali pogrzebać zamordowanych oraz wykonać fotografie ciał.
 
 
Upamiętnienie ofiar zbrodni

Jeszcze w 1943 został wzniesiony pierwszy krzyż upamiętniający zabitych, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, Ukrainiec Antin Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Jest on obecnie jednak bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego - utrudnione.

Źródło http://pl.wikipedia.org/
 
Zbudowany z bazaltu w początkach 20-lecia międzywojennego kościół garnizonowy Korpusu Ochrony Pogranicza, obecnie kościół ojców Pallotynów w Sarnach.

 

 

Rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Budowla ma plan krzyża z krótkim transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".
Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.
Ponownego poświęcenia kościoła w Maniewiczach, 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.
Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Źrdło: http://pl.wikipedia.org/
Komentarze
#101 | selinofell197 dnia październik 02 2019 07:23:43
New Nike 2019
Nike Outlet Store
Air Max
Off White
Adidas Superstar Trainers
Christian Louboutin Outlet
Timberland Pro Work Boots
Asics Running Shoes
Adidas Outlet
Nike Outlet Store Online Shopping
NFL Jerseys
Lebrons Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Yeezy
Nike Air Max Trainers
Louboutin Outlet
Womens Nike Shoes
Adidas Stan Smith Sneakers
Asics Shoes
Nike Shoes For Men
Pandora Charms Sale Clearance
Christian Louboutin Sale
NFL Gear
Nike Outlet
Valentino Shoes
Yeezy
Nike Outlet
Pandora Rings
Basketball Jerseys
Nike Shoes
Nike Store
Pandora Bracelet Charms
Air Max 720
Air Max 720
Adidas Ultra Boost
Pandora Jewelry
Basketball Shoes
Yeezy Boost 350
Nike Running Shoes
Pandora Jewelry
Moncler Outlet
NHL Store
Ferragamo Belt
Adidas Sneakers For Men
Adidas UK
Pandora Necklaces Women
Jordans Sneakers
Adidas Ultra Boost 5.0
Air Jordan Shoes
Nike Sneakers Outlet
Official NFL Shop
Adidas Outlet
Kevin Durant Shoes
Nike Shoes
Ultra Boost
Nike Air Force One
Pandora Black Friday
Adidas Shoes
NFL Jerseys
Christian Louboutin Shoes
Nike Air Max 90
Louboutin Shoes
Fila Disruptor ii
Fitflop Sandals
Sneakers Website
NMD xr1
Asics
NFL Store Online Shopping
Nike Outlet
Pandora
Nike Clearance Outlet
Pandora Earrings
Pandora Outlet
Pandora Bracelets
Nike Outlet Store
Yeezy Shoes
Adidas Ultra Boost
Pandora Jewelry Official Site
NFL Team Shop
Adidas Factory
Christian Louboutin shoes
Nike Air Max 270 Womens
Adidas NMD R1
Nike Sneakers
Cheap Yeezy
Nike Zoom Fly
Balenciaga
MLB Jerseys
Adidas Sale
Nike Factory Outlet Store Online
Pandora Ring
Pandora Charms
Yeezy Boost 500
Official NFL Shop
Nike Cortez Men
Yeezy Sneakers
Adidas Superstar
Hermes Handbags
Nike Air Max
Ultra Boost
Christian Louboutin Outlet
New Nike Shoes 2019
NMD
Adidas Store
Nike Outlet Online
Nike Air Max 270
Pandora Store
Yeezy 500
Nike Running Shoes For Women
Adidas
Airmax 270
Nike Sneakers
Nike Shoes Outlet Online
Air Max
Adidas Shoes For Women
Nike NFL Jerseys
Yeezy
Nike Shoes For Women
Nike Outlet Store
Red Bottoms
Shop NHL
Goyard Bags
Yeezy
Jordans Shoes
Baseball Jerseys
Asics Shoes
Adidas NMD
Yeezy Boost 750
Adidas NMD
Pandora
Hermes Belt Men
New Air Max 2019
Yeezy Boost 350
Air Max 97
Nike Sneakers For Women
Golden Goose
Adidas Superstar
Nike
Nike Outlet Store Online Shopping
Air Max 270 Men
Adidas Yeezy
Adidas Sneakers For Women
Kyrie Shoes
Hockey Jerseys
Valentino Shoes
Pandora Outlet
Nike Outlet Online
Nike Shoes Outlet
Red Bottom Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Adidas NMD
Lebron 16
Pandora Jewelry
Adidas Superstar Women
Adidas Outlet
Football Jerseys
Nike Store UK
Pandora Charms
NFL Jersey
Fjallraven Kanken
MLB Shop
MLB Shop Online
Ferragamo Shoes
Red Bottoms Louboutin
Christian Louboutin
Asics Outlet Store
Nike Cortez
Nike Outlet
Jordan Retro
Air Force 1
Vans Shoes
Pandora Charms
Pandora Charm Bracelet
Nike Factory Store
Nike Shoes
NBA Shop
Adidas Shoes
Red Bottoms Louboutin
Nike Trainers Sale
Skechers Shoes
Air Max 2019
Nike Clearance
Adidas Shoes
Adidas Outlet
Adidas Shoes
Nike Sneakers Sale
NBA Apparel
Fila Shoes
Jordan Shoes
Nike Free Rn
Goyard Bags
NFL Jerseys
Nike Air Max 95
Yeezy 500
Yeezy Boost 350 V2
Pandora Canada
Valentino Sandals
Pandora Charms
Balenciaga
Nike Shoes For Men Basketball
Nike Store
Asics Running Shoes
Adidas Superstar
Nike Shoes For Women
Puma Store
Nike Running Shoes
Fjallraven Kanken Backpack
Nike Basketball Shoes
Adidas Trainers
Air Max 98
Yeezys
Nike Outlet UK
Nike Clearance Outlet
Nike Outlet Store
Goyard Bag
Adidas Store
Yeezys
Louboutin Shoes
Nike Air Max 90
Fjallraven Kanken
Nike Running Shoes For Men
NBA Jerseys
Womens Nike Shoes
Air Max 270
Nike Factory
Ferragamo Shoes
Christian Louboutin Shoes
Lebron 16
Jordan Shoes
Adidas NMD
Puma Shoes
Jordan Retro 11
Red Bottom Heels
Nike Factory Store
Pandora Jewelry
Pandora Outlet
Air Max 98
Air Max 720
Lebron James Shoes
NFL Shop Online
New Shoes
Air Jordans
Nike KD 11
NFL Shop
Adidas UK
Nike Outlet Store Online
Asics Running Shoes
Adidas Trainers
Off White Air Force 1
Fila Sneakers
MLB Store Official Site
Nike Outlet
Nike Air Max 95
Nike Outlet
Asics Outlet
#102 | jkelley3 dnia październik 04 2019 22:33:56
Montreal canadiens website
Olive green Air Force 1
NBA city jerseys 2019
Tan NMD
Nike Huarache girls black
Youth basketball uniforms wholesale
Jordan timberlake
Celtics gray jersey
Cheap Nike sneakers wholesale
Nike official site
Nike Air Max 1 Off White
Nike cowboys jersey
Burgundy Air Force ones
Af1 low white
NFL elite jersey China
Nike student discount
Youth football jerseys wholesale
Cheap authentic soccer jerseys from China
Nike Air Max 2019 release
Houston rockets Chinese jersey meaning 2018
Jordan 3 mocha 2019
Nike factory store los angeles
Nike sfb black friday
Houston rockets Chinese
Wholesale NFL apparel
Nike air Vapormax 97
Warriors Chinese heritage
Gray and orange Yeezys
Air Jordan 7 marvin the martian
Plain baseball jerseys wholesale
Adidas boston marathon 2019
Adidas crazylight Boost 2019
Cheap adam thielen jersey
NMD Adidas womens grey
Jordan Baseball jersey
Jimmer fredette jersey China
Adidas NMD bape
Chicago bears jersey China
Nike air uptempo 96
Air Vapormax Off White 2018
Spirit jersey wholesale
Red Air Max 90 womens
Most sold NFL jersey
Nike Air Max 2019 outlet
Tampa bay buccaneers jerseys for sale
Nike flyknit racer be true
Moncler jacket fur
All white mens Nike shoes
Cheap paul george jersey
Grey and white Yeezys
Gritty flyers shirt
Green Nike sneakers
Nike clearance black friday
Dallas mavs jersey
Funny minnesota vikings shirts
Nikelab hyperdunk 2019
Nike outlet tejon
Pandora los angeles
Wholesale authentic jerseys free shipping
Nike Huarache womens burgundy
Lakers uniforms
Vintage baseball jerseys cheap
Custom braves jersey
NMD camo
Nike air more uptempo preschool
Pandora coupons code 2019
Off White NMD
Nike christmas shoes 2017
NMD black
NMD hu
Falcons jersey
Off White Nike Blazer mid
Notre dame football uniforms
San francisco 49ers website
Popular Nike running shoes
Cheap hakeem olajuwon jersey
Nike gore tex running shoes
Nike men black flex 2019
How much are NMDS
Okc thunder jersey 2018
Adidas Originals tubular radial
Yeezy beluga
Ducks jersey
International hockey jerseys
Nike be true
Cheap NFL banners
Jordan 5 white red
Chicago bears store
Warriors Chinese new year
Soccer uniform kits wholesale
San diego MLB
Sply 350 Yeezy
Warriors Chinese new year shirt
Chicago NFL
Nike Air Max 97 release dates 2019
Cowboys gear
Hockey goalie jersey
NFL wholesale distributors
Grey and gold Jordans
Licensed t shirts wholesale
Wholesale michael Jordan shoes
June birthstone Pandora
Huaraches city low
Buy Nike socks wholesale
Wholesale Nike air Huarache
Jordan white blue
New york Yankees store
Jordan x grey
Unlv basketball jersey
Moncler sweatpants
Jordan son of bg
Patriots apparel
Air Max 1 og
Wholesale NFL football jerseys
2019 Nike sneaker releases
Custom pittsburgh steelers jersey
Devil rays jersey
Boys Nike flex 2019 rn
Miami dolphins apparel clearance
China away Nike
Dallas cowboys ugly sweater
Cheap red sox jerseys China
Nike China jersey
Custom made soccer jerseys Adidas
Dri fit baseball shirts wholesale
Size 54 hockey jersey
Baseball tees wholesale
Football uniforms
Custom jets jersey
Nike pippen
Nike Blazer sneakers
Nike sb stefan janoski max
Nike air zoom span 2
Wholesale womens baseball tees
Air Max 97 2019 release dates
NFL pro shop
Ducks jersey
Nike playstation shoes
Nike free trainer
Adidas slippers for women
Seahawks shirt
Womens patriots jersey
Mitchell jazz jersey
Camo basketball jersey
New york islanders website
Nike Huarache 1992
Nike waterproof shoes mens
Bucks shirt
Nike af1
Cheap nba jerseys from china free shipping
Purple Nike shox
Pandora us
Pandora wife charm
Nike air zoom strong
Lakers sweater
Chinese jersey sites
Nike Air Force 1 drop
Warriors shirt womens
Air Force sf high
Black NMD r2
Womens roshe flyknit
Rockets China jersey
Eagles super bowl shirt
Gatorade Jordan 6 release date
Yankees gear
Air Force 1 baby blue
Cheap blackhawks jerseys from China
2020 China away jersey
Nike react vapor street flyknit
Pandora estore Canada
Notre dame hockey jersey
Red Nikes mens
Custom panthers jersey
Custom slow pitch softball jerseys
Air Jordan 10 dark shadow
Champion NBA shorts
Cheap baseball jerseys China
Texas rangers
Air Max 2019 neon
Patriots Air Force ones 2019
Custom youth football jerseys wholesale
Carolina panthers merchandise cheap
Nike shoes for kids on sale
Yeezy 350 v2 grey
Jordan shoes size 8 mens
Celtics jersey
Mbappe jersey cheap
Adidas NMD r1 womens
New NBA jerseys
Jordan shoes 12 Retro
Top jersey outlet China
NBA jersey sales
Nike Air Force 1 07 white womens
Youth soccer uniforms wholesale
Pittsburgh penguins sweater
NBA Chinese new year jerseys 2017
Adidas crazylight Boost 2015
Nike trout 3
Cowboys sweater
Aj1 royal blue 2019
Nike spiridon womens
Custom football jerseys
Nike thea black and white
Custom baseball uniforms
Triple white presto
Nike Air Force 1 2019
Nike wildhorse 3 drop
Dallas cowboys online
Adidas custom kit
Black Nike white sole
Yeezy v2 retail price
New york giants sweatshirt
Remember the titans jersey
Chiefs jersey China
Adidas NMD r1 2019
Cubs jersey womens
Space Jam foamposites
Nike presto extreme
Girls Huarache sandals
Tennessee titans tickets
Next Jordans to drop
Cheap sports jerseys from China
Retro NBA jerseys
Brown NMD
Adidas terrex swift r gtx mens
Nike running flats
2018 China away jersey
James harden Chinese jersey
Pandora coupons
Wholesale blank baseball jerseys
Nike hyperdunk 2019 black
Cheap canada jerseys
Girls basketball uniforms cheap
Miami heat Chinese jersey
Back to the future Nikes for sale
Nike zero drop running shoes
Harden Chinese new year jersey
Cheap mercurial indoor soccer shoes
Wholesale Jordans Cheap Price
NMD navy blue
Cheap raiders jackets
Jordan 1 mid white
Wholesale Nike jerseys China
Canucks chinese new year jersey
Titans jersey
Cheap 49ers jersey
Jordan bin 23
Mens Nike velcro slides
Nike Air Force 1 flyknit
NFL souvenirs wholesale
New Nikes for kids
New Jordans 2018
Best Air Jordan shoes
Custom ice hockey jerseys australia
Jordan 4s cement
49ers shop
Yeezy 350 v2 beluga
Nike air shox 2019
Off White Presto pink
Nike zoom tennis shoes womens
Yeezy 2019 release dates
Oilers jersey China
Cheap womens Nike shoes
Air Jordan 1 Retro shadow
NBA shirts
Adidas 4d 2019
Eagles throwback jersey
Nike cage
Steve francis Rockets jersey
Yeezy flip flops
Nike tekno pink
NHL shop
Washington nationals stadium
Cheap NFL helmets
All white Air Max plus
Nike laces
Reddit yankees
Orlando magic throwback jersey
Raiders merchandise cheap
Nike running shoes clearance
Dallas cowboys zip up jacket
Rainbow Huaraches for sale
Women's orioles jersey
New Yeezy release
Air Jordan 11 emerald
Nike shoes cyber monday sale
Pandora dreams
Ultra Boost 2.0
Off White black Air Force 1
Warriors Chinese new year jersey youth
Nike China World Cup kit
Nike dropship suppliers
Adidas climacool white
Nike Off White Vapormax 2019
Calgary flames reddit
Red and white Jordans men
Nike uptempo 2019
Pittsburgh penguins 3rd jersey
Off white sneaker drop
Yeezy Boost women
Nike 6.0
Jt Jordan 3
Shinny hockey Toronto
Most expensive Nikes
Nike lab
Custom sports uniforms
Adidas Yeezy beluga v2
Nike free tennis shoes womens
NMD r1 primeknit men's
Houston rockets chinese letters
Air Jordan 11 girls
Nike black presto womens
Bape camo NMD
Authentic packer jerseys cheap
Little boy Jordans
Mens Air Jordan Retro 11
Jordan keychain
China jersey football
Nike access code
Classic NBA jerseys
Jersey wholesale mart review
Pandora compass charm
Wholesale basketball uniforms
Off White Nike grey
Blue and white Jordan 11s
Nike golden state Warriors
Nike Air Max 97 2019
Cheap custom 49ers jersey
Jordan Retro 5 release date
Tenis Nike 2017
Adidas NMD black and red
Adidas stella mccartney 2019
Cheap wholesale NBA jerseys
Nike Air Max plus tn
Back to the future Nike shoes price
Moncler puffer coat sale
Pride of detroit lions
2018 womens Jordans
Cheap beer league hockey jerseys
Pandora diamond charm
Best looking Nike shoes 2019
2019 red Jordans
Ravens jersey
Toronto maple leafs jersey
Nike Air Max 270 pink
Sports jerseys wholesale
New york rangers uniform
Air Jordan melo 9
Youth baseball jerseys wholesale
Houston rockets Chinese
Cheap minnesota vikings apparel
Air Max 2019 kpu
NFL apparel
Adidas Yeezy beluga
Redskins hoodies cheap
Upcoming Yeezy releases
New orleans saints shop
Wholesale Jordan shoes from China
Custom redskins shoes
Pandora tree of life necklace
Air Max 95 blue and white
NMD xr1 red
Christian Louboutin ladies shoes
Dallas cowboys official website
Miami heat reddit
Nike promo code dec 2019
NFL jerseys for sale China
Charlotte hornets
White Nike gym shoes
Adidas soccer shirts wholesale
Warriors Chinese heritage 2019
Womens Nike free rn motion flyknit 2019
Nike air f
Adidas y3 2019
Cheap good jerseys
Air Max 90 floral
NFL shop dallas cowboys
Mens Air Max torch 4
Adidas EQT adv
Nike flex running shoes 2019
Custom wiffle ball jerseys
Christian Louboutin high tops
Red and black Air Max plus
All black Retro 11
NFL saints gear
Jordan 18 black and blue
Saks Red Bottoms
Autograph footballs wholesale
Phillies jersey
Nike origin
Pandora moon
Baby boy Nike
Yeezy butter
Custom goalie jersey
Jordan shoes 2015
Christian Louboutin wedding pumps
Cheap warriors jersey
Yeezy 350 2019
Cheap NBA jerseys from China free shipping
Jordan aj future
Kanye west Nike yeezy
Lakers shorts
Nike NBA throwback jerseys
Christian Louboutin wedges
NMD r1 red and blue
High heel shoes with Red Soles
Kanye West website
Cheap custom jerseys
Nike Air Force 1 high white
Nike Air Force 1 mid white
Nike epic react white fusion
Nike psg
Jordan 1 feb 2019
Hottest Nike shoes
Adidas Superstar maroon
Jordan slam dunk
Wholesale basketball jerseys
Chinese heritage warriors jersey
Roller hockey jerseys
Cheap john tavares jersey
Cheap celtic football shirts
Air Jordan spiderman
Titans new jerseys
#103 | jkelley3 dnia październik 09 2019 07:12:05
Sublimated basketball uniforms
Custom astros jersey
Cheap Air Force 1 shoes wholesale
Chicago bears jersey
Baseball uniforms
Nike eu
Nike 2019 shox
Nike China away jersey
Pacers jersey
T ball uniforms wholesale
Eddie lacy jersey cheap
Nike sb zoom blazer
Adidas NMD vapour pink
Eagles blue and yellow jersey
Nike Cortez review
City of flight Jordan 1
Great wall Chinese jersey menu
Customize duke jersey
Best Air Force 1 colorways
Off White Vapormax white
Cheap NMD r1
Nike NFL jerseys
China Nike wholesale suppliers
Nike greco supreme
Nike air flight lite
Miami Heat new uniforms
Cheap NFL hats wholesale
Off white Air Max
Plus size womens Baseball tee
Wholesale basketball uniforms
Do Adidas NMD run big
G2 shox
Steelers throwback jersey
NHL third jerseys
Air Max 90 sneakers
Baseball t shirt designs
Air Force 1 zipper
Jordan Retro 11 infant
Custom made jerseys
Drop vomero 11
Cheap jerseys online from China
Wholesale Red Bottoms
Browns gear cheap
Purple NMD
Best place to buy cheap jerseys online
Blackhawks winter classic jersey
Christian Louboutin Red Bottom shoes
Juventus basketball jersey
Nike air yeezy
Jordan baby set
Jordan Retro 3 mocha
Custom cycling jersey China
Camo NMDS
Original Nike shoes wholesale USA
Ua Yeezys for sale
Bruins home jersey
Nike Air Max 2017 kpu
Jordan x off white 2019
Nike Air Huarache yellow
Dodgers blue jersey
Nike original shoes
Rare Adidas NMD
Air Max anniversary
Yeezy Boost 350 v2 raffle
Sherman 49ers jersey
Nike shox cyber monday
Nike air more
Nike plus
MLB jerseys China
May 2018 Jordan release
Prices Nike Air Max 2019
NBA clothing
Off White Nike white
Nike free rn commuter 2019 premium men
Wholesale NFL jerseys from China
Dallas cowboys youth sweatshirt
Cheap jerseys from China review
All Yeezy 350 colorways
Air Max 95 release dates
Jordan 1 release date
Retro grizzlies jersey
Lebron 11
Hurricane Huaraches
Off White uptempo
Dsw Adidas Superstar
Vikings sweatshirt
NBA christmas jerseys
Nike custom kit
Louboutin open toe
Jordan 1 mid gym red black
Hyperdunk 2019 Nike
Purple Nike sneakers womens
Yeezy upcoming releases
Klay thompson jersey Chinese new year
Tyrod taylor jersey cheap
Free run Nike 2019
Cheap jj watt jersey
Nike 2019 2018
Utah jazz city edition jersey
Wholesale NBA shorts
Michael Jordan sneakers 2019
Nike zoom kevin durant
Warriors Chinese new year jersey
Pandora clips
Adilette slides
Pandora official site
Cbc winnipeg jets
Nike suede womens
Jimmer fredette jersey China
Womens Nike Air Huarache city
Mitchell and ness MLB jersey
Nike parra
Ottawa senators uber video
Black and white Yeezys
Cheap blue jays jerseys china
How to clean Pandora charms
Steelers blackout jersey
Yellow Huaraches womens
NFL lapel pins wholesale
Washington capitals tee shirts
Miami dolphins store
Pandora promo code 2019
Adidas NMD r1 primeknit white
Olive Jordan 13
Cardinals shirts
Men's spizike Jordan shoes
Cleveland browns color rush jersey
Chicago blackhawks 21
Af1 duckboot
Nike flex 2019 run black
Air Max parra
Get jerseys cheap
Raptors houston
Presto custom
Buy Yeezys
Nike walking shoes mens
Wholesale raglan shirts
Vikings apparel
Puma soccer jerseys wholesale
Baseball t shirt designs
Cheap jerseys
NFL jersey size chart
Hot pink Huaraches
All red Nike mens shoes
Air Jordan 1 bred toe
Adidas adilette
Ccm hockey China
Air Max 90 mens
Nike stefan janoski grey
Nike odyssey react black
Football jersey distributor
Nike hyperdunk 2019 low flyknit
Retro 4 red and white
NBA basketball for sale
Vapor pink NMD
Nike lebron wholesale
NFL chairs wholesale
China fifa jersey
Cheap NFL helmets
New Jordan 11 releases 2018
Pandora limited edition bangle 2019
Air Max 96 retro
Air Jordan 16
Wholesale soccer pants
Wedge tennis shoes Nike
Air Jordan 11 Retro Space Jam 2016
Presto fly Nike
Black Air Force 1 high
Nike shoe size
Drop Nike free
MLB jerseys China
Spirit jersey wholesale
Air Jordan 6 sport blue
Football uniforms
Yeezy pvc
Jordan melo m12
Nike men's tanjun premium
Cheap NHL jerseys
Custom sports gear
Timberwolves city jersey
Cheap football jerseys near me
Nike flight bonafide kids
Pandora bow ring
Mens softball jerseys wholesale
Playstation af1
Arsenal jersey cheap price
Kanye Boost
Chinese jersey sites
Lakers t shirt Nike
Pharrell NMD release
Mens Nike lunar fingertrap
China 2018 football kit
Pinstripe jerseys wholesale
Pandora letter charms
Reflective uptempos
Nike promo 2019
Cleveland browns jersey sale
Wholesale Nike shirts
Nike air zoom mariah flyknit racer mens
NMD japan
Off White Nike Blazer for sale
Nike pegasus 34
Adidas NMD pink
Adidas raf simons Stan Smith
New Nike shoes for mens 2019
Custom mtb jersey
MLB sweatshirt
Virgil abloh Nike
Jordan gold top 3
Air Jordan 4 levis white
Cheap NBA shirts from China
Red Bottom platform heels
Nike lunar force 1 duckboot black gum
Jordan 5 drop
Giannis jersey cheap
Cheap jerseys free shipping
Jaguars 2018 uniforms
The first Yeezys
NMD r2 review
Jordan prom night 11
Nike China away jersey 2018
Jordan and levi
Denver broncos jersey
Toronto raptors purple jersey
Iridescent Air Force 1
Real Red Bottom shoes
Japan 12 Jordan
Steelers merchandise
Wholesale soccer equipment suppliers
Michael Jordan gatorade shoes
Duke basketball gear
Nike hyperace
Nike soft shoes
Cheap wholesale sports jerseys
Retro 10 grey
Thunder jerseys
Human race NMD white
Mack chicago bears jersey
Kanye West 2005
Majestic custom jerseys
Moncler jas dames
Cheap Chinese sports jerseys
Air Max 270 2019
New Nike trainers 2019
Cheap baseball jerseys
Roshe two
Jordan's furniture guy
Cowboys merchandise
Nike blue and red
Custom toddler NFL jersey
Striped soccer jerseys wholesale
Custom Nike volleyball jerseys
New Pandora charms coming out
Nike Air Force max 93
Chinese taipei football jersey
Jordan 12 cny
Adidas Canada
How do you pronounce Nike
Womens cowboys jacket
Nike 2018 men
Red Christian Louboutin
Steelers gear cheap
Adidas logo 2019
Air Max 1 wholesale
Buy cheap jerseys from China
Mens all black Nike shoes
Space Jam foamposites 2019
Boston red sox game
NHL wholesale
Giants jersey
Pandora december birthstone charm
Patrick mahomes jersey China
Adidas supernova glide 8 womens
Ticketsnow winnipeg jets
Penguins alternate jersey
NFL jerseys China
Football jerseys for sale cheap
Nike Off White Presto release
Jordan 6 gold
Retro 12 men
Soccer team uniforms wholesale
Lemon drop Air Force 1
Nike custom football uniform builder
Camouflage tennis shoes Nike
China away world cup kit
Supreme NBA jersey
Larry johnson charlotte hornets jersey
Jordan 12.5
Black baseball jersey wholesale
Arizona NFL team
Nike marxman prm
Baby pink Nikes
Adidas Superstar high top black
Cheap MLB jerseys online
Air Jordan Retro 1 2019
Sick Nike shoes
Adidas soccer uniforms wholesale
where is Moncler made
Nike air talaria
Bape Yeezy
Spurs apparel
Nike x Off White women
Af1 mens
Nike Air Max tailwind 7
Adidas Stan Smith suede
Tracy mcgrady orlando magic jersey
Blank soccer jerseys wholesale
Velvet Air Force 1
Air Max drops 2017
Dream league soccer kits China
Cheap custom hockey jerseys
Womens Nike free rn commuter 2019
Montreal canadiens website
NFL socks wholesale
Nike clearance promo code 2019
New york rangers jersey China
Lebron James Lakers sweatshirt
Toronto maple leafs hoodie
NBA Chinese new year jerseys 2017
Nike Air Max girl shoes
Nike roshe two flyknit women's
Islanders 3rd jersey
New york mets t shirt
MLB uniforms
Pandora Canada locations
Custom cheer uniforms
NMD black red blue
Steelers ravens
Adidas NMD olive green
San diego chargers sweatshirt
Pandora spring 2019 collection
Where are Yeezys manufactured
Rams t shirt
Ua Yeezys for sale
Cheap soccer uniforms for teams
Jordan ovos
Cheap capitals jersey
Nike flex fury 2 womens
NFL China cheap jerseys
Lebron James Lakers shirt
Adidas NMD zebra
Devils hockey
Moncler sale mens
New york giants jacket
China World Cup 2018 jersey
Split Air Force 1
Boys white Nike sneakers
Saints veterans day hoodie
Custom toddler jerseys
Boston red sox custom jersey
Womens Adidas NMD r1 black
Nike air diamond turf deion sanders
Dallas cowboys 17 jersey
Steelers apparel cheap
Custom jersey printing
Yeezy zebra
NFL seahawks jersey
Yeezy 350
Wholesale jerseys and hats
Kids tn
Pandora engagement ring charm
Baseball jerseys wholesale USA
Washington capitals t shirt
Adidas pharrell human race NMD
Nike Air Max 180 ultramarine
Nike reax 8 tr
Pinstripe jerseys wholesale
V neck baseball jersey wholesale
Pharrell Adidas men
Air Max 95 mens
Nike air red and white
Northwestern football jersey
Cheap NBA city edition jerseys
New Nike monarch
New Nike boots
Black prestos grade school
Wholesale infant Nike shoes
Wholesale jerseys USA
Nike release
Calvin ridley falcons jersey
Lebron 3 Retro
Cheap andrew wiggins jersey
NMD solar
Cheap authentic NFL jerseys
Golden state Warriors apparel
Pharrell williams shoes
MLB jerseys China free shipping
Vintage atlanta braves shirt
Wholesale soccer bags
Golden state warriors jersey
Wholesale NFL products
Womens air more uptempo
Best black friday Nike
Nike pg
Jordan photos
Nike air clipper
Utah jazz city jersey
Youth football uniforms wholesale
Utah jazz shirts cheap
Eagles jersey
Pittsburgh steelers jerseys China
Nike Huarache all white
American football uniform
Cheap kam chancellor jersey
Yeezy Boost 720
Nike roshe 2 black friday
Nike clearance store oregon
Air Force 1 chinese new year
Emerald green Jordan 11
Blank youth football jerseys wholesale
Steelers alternate jersey
Orlando magic galaxy jersey
Rare Air Jordans
NMD city sock black
Lakers t shirts cheap
Jordan wedges
Nike casual shoes boys
Reversible basketball uniforms wholesale
Blank Baseball jerseys
Wholesale pro jerseys
Y3 sneakers
Custom carolina panthers jersey
Grey Jordans mens
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 5,425
Najnowszy użytkownik: owonus
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
W OSTRÓWKACH 31,08.2019
NA ZAKARPACIU 5-8,08.2019
W KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

---------------------------------

 
27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------


Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------


Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
2019. OSTRÓWKI miej...
Wycieczka na Zakarpa...
Wyjazd do Kowla - 17...
75. Rocznica zagład...
Wizyta w Łucku, 2 -...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.18