848,231 unikalne wizyty
Nawigacja
Artykuły » TAM BYLIŚMY » ZBRODNIA W PAROŚLI
ZBRODNIA W PAROŚLI

W dniu 21 września 2013 roku, członkowie: Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, Chełmskiego Środowiska ŚZŻAK Okręg Wołyński i grupa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, odwiedzili zbiorową mogiłę pomordowanych mieszkańców przedwojennej polskiej wsi Parośla koło Sarny.

Mieszkańcy zostali zamordowani 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodzoną przez Hrygorija Perechijniaka. Dojście do miejsca w głębi lasu, ( gdzie była polska wieś) było utrudnione. Delegację liczącą 75 osób, do zbiorowej mogiły zaprowadził leśną drogą, ksiądz Władysław Łukasiewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach.

 


 
Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" (według Władysława Filara dowodził Korziuk Fedir ps. Kora) w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Przed zbrodnią

Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Od grudnia 1942 kilkuosobowe patrole UPA, czasem udające partyzantów radzieckich, kilkakrotnie przechodziły przez okolice.
Kilka dni przed atakiem na polską kolonię Parośla I sotnia "Dowbeszki-Korobki" (pierwsza sotnia UPA podległej OUN-B) zaatakowała niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Stoczyła tam potyczkę z oddziałem policji pomocniczej złożonym z Kozaków. Zabito jednego Niemca i trzech Kozaków, zaś sześciu wzięto do niewoli. Po drodze do Parośli w lesie sotnia napotkała pięciu mieszkańców kolonii Wydymer rąbiących drzewo. Wszyscy zostali zabici.

Zbrodnia
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł - ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć. Napad przeżyła również sześcioosobowa rodzina żydowska, którą ukrywał w piwnicy Klemens Horoszkiewicz i która nie została odkryta przez sprawców zbrodni.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych, zaś napastników określają jako "bulbowców".
 
Po zbrodni

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka dokonał kolejnej zbrodni na 15 Polakach w Toptach, planował również atak na Wydymer. Ostatecznie nie doszło do niego, gdyż na miejsce spotkania nie stawił się oddział dowodzony przez Ukraińca nazwiskiem Mizowiec, a "Dowbeszka-Korobka" nie chciał ryzykować uderzenia zbyt małymi siłami. W związku z tym część sotni została rozpuszczona, część zaś ukryła się w leśnym obozie.
Wiadomość o zbrodni w Parośli rozeszła się następnego dnia, kiedy do wsi pojechał gospodarz z Wydymeru umówiony na spotkanie z zamordowanym jak się okazało gospodarzem Hilarym Boberem, zaś do Wydymeru dotarła ciężko ranna w Parośli Maria Bułgajewska. Do spalonej wsi zaczęli przyjeżdżać również inni Polacy z okolicy. Odwieźli oni rannych do szpitala we Włodzimiercu oraz poprosili o osłonę Niemców z Antonówki. Pod ich osłoną zdołali pogrzebać zamordowanych oraz wykonać fotografie ciał.
 
 
Upamiętnienie ofiar zbrodni

Jeszcze w 1943 został wzniesiony pierwszy krzyż upamiętniający zabitych, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, Ukrainiec Antin Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Jest on obecnie jednak bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego - utrudnione.

Źródło http://pl.wikipedia.org/
 
Zbudowany z bazaltu w początkach 20-lecia międzywojennego kościół garnizonowy Korpusu Ochrony Pogranicza, obecnie kościół ojców Pallotynów w Sarnach.

 

 

Rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Budowla ma plan krzyża z krótkim transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".
Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.
Ponownego poświęcenia kościoła w Maniewiczach, 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.
Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Źrdło: http://pl.wikipedia.org/
Komentarze
#91 | rockalisons dnia lipiec 05 2019 11:50:49
コーチ バッグ アウトレットはアメリカのデザイナーハンドバッグの極めて有名な商標名である。通常コーチ アウトレット オンライン ストア商品が贅沢なブランドとみなされるけれども、安価な価格でのまだ。今日、コーチ 店舗アクセサリを捜しているほとんどの人々は、より急勾配なディスカウントの検索において、コーチ アウトレットでそれらを捜す。コーチ アウトレット オンライン ストアは、まさにコーチ アウトレット バッグ、小さな変更財布、またはバッグを通して購入する最も安価なアイテムである。あなたがコーチ バッグ アウトレットを人に述べる時 時間 コーチ 公式 アウトレット のほとんど または大きいコーチ アウトレット 店舗は、会話を始める。そのような常識は、買い物している より容易な仕事 あなたのクリスマスを作るためにコーチ アウトレット オンライン ストアが種々の価格ポイントにたくさんの種々の製品を持っていることではない。
#92 | rockalisons dnia lipiec 05 2019 11:51:11
Ralphlauren.com|Cheap Nfl Jerseys From China
Ebay.com|Cheap Sports Jerseys
Ralph Lauren Polo Shirts Outlet|Cheap Jerseys Online
Maillot Foot Pas Cher|Cheap Nfl Jerseys From China
Maillot De Foot Pas Cher|Cheap Jerseys From China
Chaussures Louboutin Pas Cher|Cheap Jerseys
Maillot Foot Pas Cher|Human Hair Lace Front Wigs
Maillot Foot|Cheap Football Jerseys
Maillot Foot Pas Cher|Cheap Sports Jerseys
Maillot Equipe De France Pas Cher|Coach Bags On Sale Outlet
Maillot Foot Pas Cher|Coach Outlet Store Online
Michael Kors Outlet Canada|Create Your Own Shirt
Michael Kors Canada Sale|Cheap Custom Phone Cases
Coach Factory Outlet Online|Cheap Phone Cases
Cheap Nfl Jerseys|Full Lace Human Hair Wigs
Cheap Authentic Jerseys From China|Full Lace Human Hair Wigs
Coach Outlet Online Store|Human Hair Wigs
Cheap Nhl Jerseys|Nba Jerseys For Cheap|Human Hair Lace Front Wigs
Cheap Nfl Authentic Jerseys|Lace Front Wigs
Coach Outlet Store Online|Official Coach Factory Outlet Online
Coach Outlet Store|T Shirt Design
Cheap Nfl Jerseys China|Cheap Bape Hoodie
Coach Outlet Online|Bape Store
Cheap Authentic Jerseys|Bape Sale
Cheap Jerseys Online|Goyard Online Store
Cheap Nfl Jerseys|Goyard Online Shop
Cheap Jerseys Online|Goyard Online
Cheap Authentic Jerseys|Michael Kors Outlet Online
Cheap Nfl Authentic Jerseys|Michael Kors Handbags Outlet
Cheap Authentic Nfl Jerseys|Michael Korrs Outlet Stor
Cheap Jerseys Online|Oakley Sunglasses Outlet
Cheap Jerseys Online|Cheap Real Oakley Sunglasses
Nfljerseys|Oakley Store
Amazon.com|Swarovski Outlet
Website|Swarovski Store
Cheap Sports Jerseys|Swarovski Sale
Information|Tumi Outlet
Penzu.com|Tumi Outlet Store
Cheap Sports Jerseys|Tumi Sale
Www.Tumblr.com|Vera Bradley Outlet Sale
Official Coach Outlet Online|Vera Bradley Outlet Store
Coach Outlet Coupons|Vera Bradley Outlet Online
Nfl Jerseys Sales|Yeti Cooler Sale
Coach Purses Outlet|Yeti Store
Coach Outlet Factory|Cheap Yeti Coolers
Coach Outlet Factory Store|Michael Kors Väska Rea
Coach Outlet Sale|Michael Kors Väska
Coach Outlet Online Store|Michael Kors Väska Outlet
Designer Phone Cases|Michael Kors Väska Rea
Cheap Authentic Nfl Jerseys|Väska Michael Kors
Cheap Authentic Jerseys From China|Michael Kors Väska
Cheap Sports Jerseys|Väskor Michael Kors
Discount Nfl Jerseys|MK Rea
Cheap Jerseys Online|Camisetas De Futbol Baratas
Custom Phone Case|Camiseta Real Madrid Barata
Cheap Authentic Jerseys|Camisetas De Futbol Baratas
Custom T Shirt Design|Comprar Camisetas De Futbo
Cheap Custom Shirts|Camisetas De Futbol
Cheap Human Hair Wigs|Camisetas Futbol Baratas
Full Fce Front Wigs|Camisetas De Futbol Baratas
Human Hair Lace Front Wigs||Tiendas De Futbol
Cheap Jerseys Online|Comprar Camisetas De Futbol
Cheap Nfl Jerseys China|Comprar Camisetas De Futbol
Cheap Nfl Jerseys From Chin|Camisetas Futbol
Cheap Jerseys From China|Maglie Calcio Poco Prezzo
Cheap Authentic Nfl Jerseys|Maglie Calcio A Poco Prezzo
Cheap Authentic Nfl Jerseys|Maglie Calcio Poco Prezzo
Cheap Authentic Jerseys From China|Maglie Calcio A Poco Prezzo
Cheap Authentic Nfl Jerseys|Maglie Calcio A Poco Prezzo
Cheap Authentic Jerseys|Maglie Italia
Make Your Own Shirt|Maglie Calcio Poco Prezzo
#93 | Woodlenks788 dnia lipiec 10 2019 05:03:32
White Kanye
Nike team hustle d8
Off White Converse price
Adidas Boost
Adidas Originals Ultra Boost men
Adidas argentina
Adidas store london
Adidas originals
Nike kids
Pandora heart charm
Nike basketball shoes 2017
Off White store los angeles
Nike dunk
Black Adidas slides
Adidas Ultra Boost parley
Dicks Nike shoes
Adidas Superstar black
Adidas Yeezy Boost 350
Vapormax 97
Goyard purse
Christian Louboutin boots for women
Pandora friendship charm
Air Max 97 skepta
Mens Ultra Boost
Asics gel venture 5 mens
White Nike Vapormax
Cortez kenny
Vapormax Flyknit
Pandora essence
Retired Pandora charms
Air Max sale
Adidas tubular white
Air Force 1
Nike Air Max 98
White Nike tennis shoes
Pandora christmas 2019
Air Max 97 plus
Off White Presto
Pandora timeless elegance ring
Air Max 97 black
Adidas Superstar 2019
Adidas neo
Shoes Adidas 2019
Yeezy shoes women
Pandora girlfriend charm
Nike Air Max 90 womens
Adidas indoor super
Lebron 15 low
Yeezy boots
Nike Air Max 97 mens
Womens Nike free rn 2019
Pandora sale UK
Nike womens runners
Yeezy supply
Chinese new year Ultra Boost 2019
Nike women's running shoes sale
Air Max 1
Toddler Nikes
Jordans 2019
Yeezy
Nike Vapormax
Jared Pandora
Asics gel lyte men
NMD sale
Adidas NMD camo
97 Vapormax
Air Max 97 all black
Y3 trainers
Nike Air Max 2019 womens
Kids Nike shox
Most expensive Nike shoes
Nike Air Max 90
Asics gt 1000 womens
Pandora charms 2019
Nike tanger outlet
Air Max 98
Adidas Superstar kids
Adidas size chart
All white Air Max 95
Nike store near me
Nike academy
Nike retailmenot
Pandora charm bracelet
Adidas sandals
Yellow Nikes
Nike air white shoes
Ultra Boost black
Pandora sale UK
Nike Air Force 270
Adidas Superstar release dates 2019
Nike Air Max 270
Yeezy Boost 750 black
Nike metcon
Asics mens walking shoes
Louboutin sneakers
Pandora locations near me
Pandora butterfly charm
Nike air zoom pegasus 34 mens
Adidas goretex
Nike baby
Air Max
Lebron 15 review
Adidas pro model black
Adidas Off White
Famous footwear Adidas
Nike free rn commuter 2019 dx
Vapormax sale
Pandora chain
Latest NMD 2019
Nike thea white
Pandora hawaii charm
Asics gel scram 3
Air Max 97 black
Louboutin heels
Adidas dame 3
Nike invigor
Men Vapormax
Nike Air Force 1 black
NMD
Pink Huaraches
Nike monarch
Goyard purse
Michael Jordan
Red Bottom heels for women
Nike Air Max plus men's
Nike Flyknit racer
Nike Air Max 95
Nike lunar force 1 duckboot
Off White men
Nike free 4.0 flyknit
Pandora promotions
Yeezy Boost
Orange Huaraches
Pandora online shopping
Nike flyknit 2019 men's
Adidas Superstar
Y3 pure Boost
Men Vapormax
Nike Air Max black
Asics kayano
Nike free 4.0 flyknit
Adidas EQT white
New Huaraches 2019 release date
Adidas NMD human race
Gel nimbus 18 womens
Nike terra sertig
Pandora 2019 spring collection
Nike Huarache
Pandora princess ring
White Christian Louboutin
Adidas gazelle mens
Jordan retro
Air Max 90 white
Air Force one
Adidas EQT 2019
Michael Jordan
Nike flat shoes
Nike hyperdunk 2017 low
Black Air Force 1
Air Max 97 white
Lebron James 16 shoes
Nike tns khaki
Adidas deerupt
Nike Huarache men
Nike release
Kohls Asics
Air Force special forces
Space jam
Yeezys men
Lebron James new shoes 2019
Nike roshe kids
Nike air zoom structure
Burgundy Nike shoes
Adidas NMD
Pandora charm
Pandora near me
Nike tn air
Men's Ultra Boost shoes
Nike Air Max men
Pandora locket
Nike Air Jordan
Adidas Originals Superstar
Nike coupons 2019
Adidas tubular shoes
Adidas kick
Olive green Adidas womens
Air Max 90
Yeezy supply
Nike plus size
Nike women's plus size
Asics gt 2000 5 womens
Asics dynaflyte
Pandora cruise 2019
Adidas ortholite shoes
Nike shoes Vapormax
Nike Air Jordan xviii
Yeezysupply
Adidas spezial
Black Vapormax
Goyard paris
Pandora pendants
Vapormax flyknit
Christian Louboutin shoes
Nike roshe men
Nike lunarepic women
Pandora charms
Off White Presto black
Pandora Charm
Pandora charms UK
White Air Force 1
Adidas terrex
Nike supreme
Bracelet Pandora
Pandora earrings sale
Nike presto womens yellow
Adidas cloudfoam
Nike kobe men
Nike air mag back to the future
Jordan 11 space jam
Adidas flip flops
Nike epic react
Jordan 6
Nike boots for women
Adidas Stan Smith pink
Pandora code
Nike cyber monday
Nike zoom kd
White Air Max
Goyard store
New Yeezys 2019
Adidas NMD r2
Nike trainers
Camo Air Force 1
Pandora friendship charm
Pandora world
Adidas skate shoes
Nike Air Huarache white
Nike Air Max 97 black and red
Nike sb nyjah free
2019 Adidas releases
Adidas forest hills 2019
Nike pegasus
Toddler Nikes
Nike flyknit womens black
Nike vortex
Yeezy pirate black
Nike react
New Nike shoes
Nike tanjun trainers ladies
Nike air blue
Nike Roshe
Nike high top running shoes
Pandora birthstone rings
Nike Air Max plus burgundy
Pandora Rings
Cheap NMD
Supreme Yeezy
Pandora 2019 valentine's day
Nike air Vapormax Flyknit 2
Nike sale
Nike Air Max 720
Air Max 95 grey
Nike outlet store
Nike pippen
All white Adidas womens
Adidas NMD r2
Off White slippers
Pharrell williams NMD
Red Adidas
Pink and black Nike shox
Adidas NMD xr1 2019
Superstar
Adidas NMD youth
Pandora offers 2019
Pandora wedding rings
Pandora las vegas
Nike prestos
Jeremy scott Adidas
Nike shoes for girls
Adidas Superstar shoes
Adidas classic
Lebron shoes
Air Max 97
Nike vapor
Adidas zx 500
Pandora new disney Charms 2019
Bo jackson Nike shoes
Pandora rings
Adidas neo cloudfoam
Nike sb
Pandora hawaii charm
Pandora locket
Nike roshe 2 mens
Adidas turf shoes
Yeezy Boost 350 v2
Adidas torsion 2019
Pandora sale
Off White sneakers mens
Adidas gazelle mens
Lebron shoe size
Adidas parley
Jordan 11
#94 | miedniczek dnia lipiec 15 2019 19:15:46
co jest dobre na potencje domowe sposoby https://oszczedz-energie.pl/ jak szybko wybielic zeby
#95 | miedniczek dnia lipiec 15 2019 21:41:13
jak skutecznie sie odchudzic https://opaskanachrapanie.pl/skad-sie-bierze-chrapanie/ jak latwo schudnac
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 5,060
Najnowszy użytkownik: remigiusz580emi
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
WW KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

---------------------------------

 
27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------


Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------


Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Wyjazd do Kowla - 17...
75. Rocznica zagład...
Wizyta w Łucku, 2 -...
Byliśmy w Rymaczach...
Uroczystość 75. ro...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.10